AWTM #7 – Rozwijanie sieci kontaktów

Czas trwania: 65 minut

Twój postęp w szkoleniu

0.00%Moduły1.1.1 Jak budować kontakty? cz1 13:44


Historia nr 1 – dostałem maila od pewnej Pani z prośbą o 1000 zł na organizację pozarządową. W wiadomości było pełno żalu spowodowanego brakiem pieniędzy. Jestem przekonany że dostanie pieniędzy byłoby możliwe poprzez wykonanie kilku telefonów do odpowiednich ludźmi. 

Rozwiązanie wielu Twoich problemów i potrzeb leży w gestii innych ludzi. Trzeba się zastanowić jakie relacje należy z nimi układać, aby były życiodajne. 

Historia nr 2 – w ramach reklamy radiowej filmu „Teraz i w godzinę śmierci” zadzwoniłem do znajomego, który od pewnego czasu zajmuje się działalnością radiową. Jedną rozmową telefoniczną udało się stworzyć reklamę, kontakt do osoby technicznej i redaktora. 

20 minut rozmowy z odpowiednią osobą i w odpowiedniej relacji pozwoliło na dużą kampanię reklamową od ręki. 

Co rozwija sieć kontaktów?

Osoby większej dźwigni, czyli osoby, które w relacji z Tobą mogą swoimi umiejętnościami i zasobami (pieniądze, kontakty, itd.) pomóc Ci w realizacji Twojego Właściwego Toru. 

Kluczowym założeniem powinno być, że człowiek to człowiek, a nie przedmiot/narzędzie do spełnienia celu.

Następna lekcja1.1.2 Jak budować kontakty? cz2 12:09


W żadnym wymiarze Twojego zastanawiania się o efektywniejszych relacjach nie możesz patrzeć się na ludzi jako coś, co będzie przedmiotem/narzędziem do spełnienia celu.

W jaki sposób zbudować kontakty?

Stwórz takie sytuacje, których ktoś, kto może Ci dużo pomóc chce to robić, czyli nie jest kupiony ani przymuszony.

W biznesie i nie tylko można zaobserwować, że pewne sprawy prezesi uzgadniają między sobą. Czasem kilkuminutową rozmową potrafią zdziałać więcej niż duże zastępy ludzi, którzy analizowaliby i dyskutowali na ten temat przez długie godziny.

Jak uzyskać ponadprzeciętny wzrost w tym, co robisz dzięki relacji z tzw. „osobami większej dźwigni”?

Mieć relacje i je pielęgnować. W teorii jest to banalne, ale w praktyce bardzo trudne. Bez pielęgnacji relacji nie ma przełożenia na praktyczne efekty działania.

Kilka lat temu współpracowałem z wysokonakładową gazetą, która zaoferowała nam reklamowanie naszych produktów za darmo. Jedyną rzeczą, którą musiałem zrobić było wymyślenie listy książek które bedą reklamowane, zrobić reklamę i ją wysłać. Na przestrzeni kilku lat bardzo dobra relacja z osobą, która decydowała o dalszym reklamowaniu naszego produktu zmieniła się w comiesięczne wysyłanie jednego maila informującego o zysku ze sprzedaży. W efekcie tego z miesiąca na miesiąc było coraz gorzej i żadnej ze stron się to nie opłacało. Finalnie dostałem maila i papierowe zakończenie współpracy.

Następna lekcja1.2 Jak sprawić, żeby osoby chętnie Ci pomagały? 17:51


Jak sprawić, by osoby, które dużo mogą chciały Ci pomagać?

– Bądź w relacji (rozwiniecie w module o relacjach).

– Sygnalizuj misję. Każdy człowiek ma wyznaczoną misję, która może być atrakcyjna dla innych ludzi.

– Regularnie odpowiadaj o tym, co się dzieje i o potrzebach. Osoby, które Cię rozumieją, lubią i są z Tobą w relacji będą chciały Ci w tym pomagać. 

Jak uruchomić tzw. „relacje wymiany”, która pomaga dwóm stronom jednoczenie?

Zacznij od dawania np. zainteresowanie, czas, uśmiech.

Przykład: organizacja BNI

Ludzie spotykający się tam wymieniają się potrzebami, umiejętnościami itd. Statystyki pokazują, że ludzie, którzy dołączają do tego klubu tylko, aby brać nie uzyskują efektów. Natomiast ludzie, którzy dołączają, aby dawać mają efekty proporcjonalne do tego, co dają.

Przykład: dostęp do webinarów Marka Zaremby.

Zgłosiło się do mnie kilka osób, którym spodobały się webinary Marka, ale nie mają pieniędzy na kolejne, które sprzedawaliśmy. Zdecydowałem dać tym ludziom nagrania jako prezent. Po odebraniu dostępu do nagrań prawie wszyscy dali stowarzyszeniu coś w zamian – modlitwę lub pieniądze. 

Przykład: list na lodówce

Moim celem jest szczęśliwa i święta rodzina. Codziennie zostawiam krótką wiadomość na karteczce, która daje im miły gest i moje zainteresowanie. Przez to odczuwam, że każdy dzień z ofiarowanym gestem miłości do mnie wraca.

Przykład: post

Mam taki zwyczaj, że od czasu do czasu poszczę. W dniach mojego postu moja żona sama od siebie myje naczynia, które są moim codziennym zadaniem.

Następna lekcja1.3 Dawaj z miłością 22:27


Kluczem do dawania/brania jest dawanie z miłością bez względu na to, kim będzie ta osoba.

Aby mądrze i rozsądnie używać relacji jest miłość i wiedza do czego jesteś stworzony, czyli jaki jest Twój właściwy tor.

Jestem przekonany, że jasne sytuacje rodzą przyjaciół. 

Przykład: mój znajomy jest szefem RTCK (wydawnictwo). Zadzwoniłem do niego dwa tygodnie przed premierą filmu z prośbą o wsparcie promocyjne dla tego filmu. Niestety mimo chęci nie mógł mi wtedy pomóc. Tydzień później zadzwoniłem do niego z zaproszeniem na premierę filmu i jeszcze tego samego dnia przelał pieniądze na stowarzyszenie, pomagając nam w akcji promocyjnej jako osoba prywatna, a nie firma. Po premierze napisał opinię filmu i wysłał ją do kilkudziesięciu tysięcy ludzi.

Jeśli wiesz, jaki masz cel w życiu to bardzo istotną rzeczą w jego realizacji jest uświadomienie sobie ważnych relacji i spojrzenie na zegarek. Zadaj sobie pytanie, ile czasu poświęcasz na relacje z tymi ludźmi. Brak poświęconego czasu dla drugiego człowieka skutkuje brakiem życiodajnych relacji dla obu stron. 

Zadaj sobie pytanie:

Jak się czujesz, kiedy dzwoni do Ciebie ktoś, kto ciągle coś chce?

Taki człowiek sam sobie zamyka drogę do tego, abyś mu pomógł. Nie bądź takim typem człowieka, a bądź takim, który wyjdzie do nich z miłością. 

Pytania:

Jak zdobyć numer do prezesa?

Zdobycie numeru do prezesa danej firmy będzie możliwe dzięki zbliżeniu się do tej firmy i znalezieniu odpowiedniej drogi. Może okazać się np. że ktoś znajomy tam pracuje lub organizowane jest spotkanie, na które możesz przyjść. 

Jak dbać o relację z osobą mocno zabieganą?

Znajdź taki dzień nawet jeden raz w roku, aby spotkać się osobiście z tą osobą. Ważne jest, aby się spotkać i utrzymać relację osobistą, aby ten człowiek widział potrzebę i sens spotkania. Natomiast nie można na siłę planować spotkania i wchodzić jej na głowę. 

Jak to ogarniasz i masz czas na tyle relacji?

Aby mieć ciepłą i serdeczną relację z ludźmi czasem wystarczy kontakt raz na kilka miesięcy. Ważne, by wyrazić zainteresowanie i dać swój czas.

W jaki sposób wejść w taką znajomość z ludźmi, którzy nie chcą wchodzić na prywatne tematy?

Ja zaczynam zazwyczaj od pytania, kim jest i jakie są jego intencje. Jeżeli okazuje się, że ta osoba z chęcią odpowie na te pytania to można prowadzić rozmowę dalej. Natomiast, jak tak osoba nie chce za dużo zdradzać, nie należy wchodzić jej na głowę.

Następna lekcjaMP3 – plik do pobraniaOdsłuchaj:


 

Następna lekcja