Dziurawe wiadro

Czas trwania: 65 minut

Twój postęp w szkoleniu

0.00%



Moduły:



1.1 Cieżar wiadra 10:23


Jeśli w życiu nosisz ciężary to noś je takimi, jakimi one są, a nie dokładaj ich sobie. Nie bądź, jak dziurawe wiadro! Zadbaj, by niepotrzebnie nie tracić swoich sił, które jeszcze Ci się przydadzą.  

Masz ograniczoną liczbę sił, więc bezsensu jest je tracić. Jeśli popatrzysz na swoje życie, motywację, radość, wiedzę, siłę itp. „lanie ich” do dziurawego wiadra powoduje niepotrzebną stratę.

Coś co Ciebie szczególnie niesie to siła woli, czyli pewna wewnętrzna decyzja, która motywuje Cię do działania. Siła woli jest konieczna do załatania dziur w dziurawym wiadrze.

Następna lekcja



1.2 Eksperyment w USA 10:24


Kilkadziesiąt lat temu w USA przeprowadzono eksperyment. Podzielono poszczących ludzi, na dwie grupy. 

Pierwszą grupę zaprowadzono do pokoju, gdzie na stole było pełno ciastek, czekolady i rzodkiewek. Prowadzący badanie przyzwolili na posiłek i każdy zjadł to na co miał ochotę.

Drugą grupę wprowadzono do tego samego pokoju, gdzie na stole było dokładnie to samo. Poproszono ich, żeby jedli tylko rzodkiewki. Na ich twarzach i w ich zachowaniu można było zaobserwować ich wewnętrzną walkę z samym sobą o nie zjedzenie słodyczy. 

W następnym zadaniu obu grupom kazano ułożyć puzzle, które były niemożliwe do rozwiązania. Grupa, która zjadła tylko rzodkiewki po 8 minutach zrezygnowała z układania puzzli. Grupa, która jadła słodycze pracowała nad puzzlami dużo więcej ok. 20 minut. 

Z tego eksperymentu wynika obserwacja, że jeśli człowiek wysili się nad pewną rzeczą to potem może braknąć mu energii, aby zająć się innymi rzeczami. 

Mamy jeden „bak z siłą woli”, który  w ciągu dnia regularnie się zużywa. Jest to powód, że pozornie niezwiązane ze sobą rzeczy mają istotny wpływ na siebie, np. kłopot w pracy powoduje zdenerwowanie w domu.

Natomiast są też dobre wiadomości:

– Siła woli jest łaską

– Siłę woli możesz wzmacniać

Nie możesz sobie pozwolić na marnowanie siły/siły woli/tego potencjału, który masz.

Następna lekcja



1.3 Właściwe założenie 9:34


Dziury dziurawego wiadra:

– Załóż, że jesteś na swoim „właściwym torze”.

– Choroba „kiedyś”, czyli przekładanie obowiązków na później. Jeśli nie zdecydujesz o wykonaniu danej czynności w najbliższe 72h to prawdopodobnie będziesz odkładać ją w nieskończoność. Jeśli od razu wiesz, że nie będziesz w stanie ich wykonać odetnij je.

 

Następna lekcja



1.4 Napraw swoje relacje 16:08


Dziury dziurawego wiadra:

– małpy na plecach, czyli przekładanie problemów innych na Twoje barki. Rozwiązanie jest proste: kiedy ktoś wrzuca Ci małpę na plecy to musi ona jak najszybciej zniknąć z Twoich pleców i wrócić do swojego właściciela. Efektem jest rozwiązany problem i brak ciężaru na Tobie. 

– Za dużo spraw/obowiązków/zobowiązań na raz. Jeśli masz za dużo rzeczy na głowie będziesz, jak dziurawe wiadro. 

– Niespokojne serce. Dla każdego człowieka może istnieć z różnych powodów np. złe relacje, problemy z samym sobą, sytuacje zewnętrzne. Nie pozwól, aby sytuacja, na którą nie masz wpływu Cię obciążała

Następna lekcja



1.5 Sposób podejścia 8:40


Dziury dziurawego wiadra:

– Brak przerw i odpoczynku, przez które masz mniej sił i mniej uniesiesz.

– Brak czasu twórczego, czyli zajmowanie się tylko sprawami bieżącymi, które zaczną Cię obciążać. W takiej sytuacji warto wprowadzić czas strategiczny, w którym obetniesz się od bieżących spraw po to, żeby na spokojnie zastanowić się co robisz, po co, dlaczego i w jaki sposób. Efektem jest wzrost sił do zajmowania się bieżącymi sprawami.

– Sposób myślenia, czyli pesymizm, narzekanie, brak entuzjazmu. Z problemami trzeba tańczyć, a nie walczyć.

Następna lekcja



1.6 Twoje wiadro 8:54


Jak mam wytłumaczyć żonie, żeby się nie przejmowała polityką?

Warto zadawać pytanie „po co nosić te ciężary?”. Trzeba szybko z tego wyjść, bo jak nie to w życiu przytrafiać się będą tragedie, po których dopiero zrozumie się, że polityka wcale nie jest ważna. 

Jak przekonać żonę, aby nie robiła wszystkiego za dzieci?

Żona, która robi wszystko za dzieci uniepełnosprawnia je w późniejszym życiu. Są to mocne słowa, ale absolutnie jestem do nich przekonany. Zadaniem rodzica jest przygotwać dziecko do życia. 

Następna lekcja



MP3



Plik do pobrania:


Następna lekcja