Jak kochać i wymagać

Czas trwania: 82 minuty

Twój postęp w szkoleniu

0.00%Moduły:1.1 Jak to było u mnie 9:30


Istnieje bardzo dużo teorii na temat wychowywania dzieci. Najczęściej spotykaną jest klaps za nieodpowiednie zachowanie. Po pewnym incydencie z moim synem zrozumiałem, że nie można przemocą i agresją docierać do dziecka.

Słowa o. J. Bashobora „w Królestwie Niebieskim nie ma bicia” bardzo mocno do mnie przemówiły. 

Źle się dzieje, kiedy mylisz autorytet ze strachem. Jeśli starasz się, żeby dzieci robiły to, co chcesz i używasz narzędzia strachu, to dziecko zrobi to, bo musi, a nie z wyboru. Musisz posłużyć się autorytetem, aby dziecko wykonało Twoje polecenie z własnej woli. 

Strach utrzymuje się tak długo, dopóki boisz się tego, kto Cię straszy i nie wiąże się tylko z przemocą fizyczną, ale też emocjonalną np. „bo przyjdzie Pan i Cię zabierze…”. W sercach dzieci powinna być miłość, a nie strach.

Następna lekcja1.2 Kara i konsekwencje 8:42


Stosowanie kar w wychowaniu dzieci w mojej rodzinie nie zadziałało dobrze. Dzieci biorą przykład z zachowania rodziców. Dziecko należy traktować jako podmiot, a nie przedmiot.

Najlepiej jest wprowadzić konsekwencje zamiast kary, które bedą bardziej efektywne. 

Bóg jest najlepszym wychowawcą i powinniśmy go naśladować. Należy zrozumieć, że w rozmowie należy używać różnych narzędzi, aby starać się dopasować do różnych sytuacji, które wymagają innego podejścia.

Następna lekcja1.3 Zdobywanie autorytetu 8:58


Aby dzieci Cię słuchały to musisz mieć autorytet, zaś aby go zdobyć musisz robić to, co mówisz, ponieważ dzieci będą Cię naśladować.

Jeśli chcesz mieć autorytet:

Zasada 1kochaj i rób to, o czym mówisz. Konsekwencja bez miłości jest bezwzględnością, a miłość bez konsekwencji jest naiwnością. 

Zasada 2wyciągaj konsekwencje i nie odbieraj dziecku prawa do cierpienia. 

Zasada 3wychowawco, zacznij od wychowywania samego siebie. Często w dzieciach dostrzegasz własne wady, które Cię denerwują.

Następna lekcja1.4 Jak rozmawiać z dziećmi o seksie 14:16


To co musisz wiedzieć, a często masz na to zamknięte oczy, to że swoim grzechem dajesz demonom dostęp do Twoich dzieci. Odpowiedzialność za grzech jest osobista, ale konsekwencje w rodzinie są zbiorowe.

Jak zabezpieczyć swoją rodzinę i dom?

Tak jak krew baranka zabezpieczyła domy Izraelitów, tak rodzice powinni zabezpieczać swój dom poprzez świadome życie sakramentami i uczestnictwo w Eucharystii.

Strach, wstyd i bałagan w życiu seksualnym mogą zrujnować życie dziecka. 

Jak rozmawiać z dziećmi:

Krok 1 – porządek w swoim życiu seksualnym.

Krok 2 – szczera rozmowa z dziećmi, zanim zrobi to ktoś inny.

Dobrym startem rozmowy jest zapytanie dzieci skąd się wzięły, a właściwy moment jest wtedy, kiedy nie mają na ten temat żadnych informacji. Najgorsze, na co możesz się narazić, to czekanie na nastoletni wiek.

Następna lekcja1.5 Czas przed ekranem 11:08


Małe dziecko szybciej uzależnia się od wirtualnej rzeczywistości niż osoba dorosła.

Przez pewien czas stosowaliśmy „system minek”, czyli plusy za dobre zachowanie i minusy za złe zachowanie, które miały decydować o pozwoleniu na granie w gry. Mimo że działało to dobrze, nie chcieliśmy uczyć dzieci miłości warunkowanej. Zamiast tego wprowadziliśmy ograniczenie czasu gry i tłumaczenie konsekwencji, co się stanie, jeśli będą spędzać długi czas przed ekranem. Wprowadziliśmy bonusy na dodatkowy czas poprzez pilnowanie młodszego rodzeństwa. 

Tłumaczenie konsekwencji jest dużo lepsze od pozostawienia dzieciom w tym temacie wolnej ręki, co pociągnie za sobą negatywne skutki.

Sprawdzaj, w co gra Twoje dziecko i przyjmij założenie, że smartfon to narzędzie do pracy, a nie zabawka dla dziecka. Nie daj się terroryzować płaczem i emocjonalnym szantażem. Kiedy dziecko jest małe i jeszcze Cię słucha, jest to najlepszy czas na wprowadzenie zasad.

Jeśli chcesz oderwać dziecko sprzed ekranu zaproponuj wspólne granie w planszówki.

Następna lekcja1.6 Jak nauczyć dziecko zabawy? 5:54


Uważaj na niebezpieczne treści w grach i filmach. Zamiast zabraniać lepiej jest nauczyć dziecko myśleć i rozeznawać zagrożenia. Za pierwszym razem patrz i graj razem z dzieckiem, a jak coś będzie wzbudzało Twoje wątpliwości, wyłącz to.

Następna lekcja1.7 Budowanie na skale 8:39


Autorytet Słowa Bożego i chrześcijańskie zasady prowadzą dzieci do chęci bycia dobrymi, a nie do przymusu. Jeśli dla Ciebie i dla Twojego domu nauka Pana Jezusa będzie wykładnią tego, co dobre i złe, jest bardzo prawdopodobne, że będzie tak też dla Twoich dzieci, ponieważ naśladują one swoich rodziców w tych wzorcach. Będą wtedy czynić dobro z miłości do Boga i ludzi, a nie dla zysku lub ze strachu.

Zwłaszcza ojciec powinien wiedzieć, że bardzo dużo od niego zależy. Wielkim zadaniem ojca jest zdanie sobie sprawy z tego, jaki przykład i wzór daje swoim dzieciom. 

Moc błogosławieństwa ojca i matki jest przywilejem i obowiązkiem. Dziecko musi słyszeć, że jest dobre, mądre, silne i piękne, czyli takie, jakim widzi je Pan Bóg.

Następna lekcja1.8 Poczucie własnej wartości 5:56


Ludzie mają ogromny problem z dotykiem, do którego nie są przyzwyczajeni od najmłodszych lat. W zależności od wieku są rożne potrzeby dotyku. Warto pamiętać, aby dotyku było jak najwięcej dla zdrowego rozwoju Twojego dziecka. 

Miłość warunkowana jest groźniejsza niż wojna, ponieważ wojna się skończy, a konsekwencje miłości warunkowanej człowiek niesie całe życie. Warto powtarzać swoim dzieciom „obojętnie, co zrobisz, będę Cię kochać”. 

Syn powinien usłyszeć od rodziców, że jest dobry, mądry i silny, a córka, że jest dobra, mądra i piękna. 

Bez tego będzie źle:

– Miłość ojca

– Miłość matki

– Miłość rodziców do siebie

– Uświadomienie miłości Boga

Następna lekcja1.9 Jak zwalczać kłótnię 8:28


W naszym domu mamy słoik, do którego każdy wrzuca pieniądze za narzekanie, skarżenie, dokuczanie, krzyczenie, denerwowanie itp. Dzieci same dopasowują kwotę wrzucanych monet. Zebrane pieniądze przekazujemy na radość dla naszej rodziny np. wizyty w kawiarni. Ważne jest to, aby zasady, które wdrażasz, obowiązywały również Ciebie. 

Budżet na przyjemności nie jest karą, a staje się dobrą motywacją. Ucz dzieci kochać, myśleć i pracować, a zobaczysz dobre owoce.

Jeżeli nie zawalczymy o nasze rodziny, małżeństwo i dzieci cywilizacja, którą znamy, upadnie. 

Pytania

Co robić w przypadku, gdy jeden z rodziców nie chce przestrzegać wspólnych zasad lub jest daleko od Boga?

Modlitwa, ekstremalna bliskość z Panem Bogiem, Eucharystia, różaniec, święte życie i prędzej czy później się to zmieni na dobre.

Czy przyjeżdżasz do szkół?

Póki co nie, ale przy okazji promocji książki co kilka tygodni staram się mieć jedno spotkanie autorskie.

Następna lekcjaMP3Pliki do pobrania:


Następna lekcja